Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3106149
    • Do końca roku: 257 dni
    • Do wakacji: 64 dni
  • Jadłospis

Prawda czasu George’a J. Elbauma

(…) ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito”

W minioną środę (7 marca 2018 r.) w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie z ocalałym z Holokaustu Georgem J. Elbaumem.

Urodzony w Polsce jako Jerzy Elbaum, pod fałszywym nazwiskiem zmarłej Polki (Śliwowski) przebywał w warszawskim getcie i ukrywany był przez cztery polskie rodziny. Po wojnie z powodu zagrożenia życia (przypadki pogromów) wyjechał do Francji, a potem Stanów Zjednoczonych wraz z matką. Tylko oni ocaleli z całej rodziny. Stąd przez 60 lat nie był w stanie przyjechać do Polski.

Przekonało go spotkanie z uczniami ze Świdnika i film „Paper Clips”, w którym dzieci z Tennessee zebrały 6 milionów biurowych spinaczy jako symbol liczby zamordowanych podczas II wojny światowej Żydów.

Od dwóch lat przyjeżdża do Polski i opowiada swoją historię.

Mówi rzeczy, które znamy z lekcji historii: inwazja Hitlera na Polskę we wrześniu 1939 r., powstanie pierwszego getta w Polsce (Piotrków Trybunalski, 5 października 1939 r.), powstanie getta w Warszawie (2 października 1940 r.), istnienie rampy przeładunkowej
w Warszawie na ul. Stawki (tzw. Umschlagplatz, czyli plac przeładunkowy), skąd zabierano mieszkańców do obozów m.in. w Treblince,

… ale się na nich nie skupia.

George J. Elbaum chce przekazać podstawową prawdę – wojna jest złem, wszelka nienawiść (na tle religijnym, narodowym, rasowym, z powodu orientacji seksualnej etc.) wypacza nas i może prowadzić do komór gazowych.

Trzeba żyć i spełniać marzenia – oto przesłanie człowieka, który ukrywając się w szopie widział samoloty, zafascynował się nimi i został pilotem i paralotniarzem.

„Pan Elbaum jest bardzo radosną osobą. Opowiedział nam świetną historię o swoim życiu” napisał uczestnik spotkania, Jakub.

Podczas spotkania uczniowie czytali fragmenty wspomnień gościa „Bez wczoraj, bez jutra. Migawki z dzieciństwa w czasie Zagłady”. Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece.

M. Zygnerska