Co się kryje w kropli wody?

… na to pytanie odpowiedzi szukali (i częściowo znaleźli) uczennice i uczniowie z klas drugich gimnazjum: e, j, h oraz s.

12 marca 2018 r. udali się do placówki Polskiej Akademii Nauk – Ogrodu Botanicznego
i Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
(opieka – A. Kowalczyk, A. Sudakowska, M. Zygnerska).

Wizyta podzielona została na dwie części – spacer po ogrodzie i oranżerii oraz pracę laboratoryjną.

Przedwiośnie wysyłało już dawno sygnały swojej obecności.

Pani przewodnik Katarzyna Stolarzewicz przetłumaczyła je na polski i unaoczniła. Zobaczyliśmy przebiśniegi (zaspane, za niska temperatura), leszczynę (prawie zaczynała pylić), kolekcję bylin,  roślin tropikalnych i subtropikalnych (poznaliśmy ten kraj „gdzie cytryna dojrzewa” – to Polska!). Spotkaliśmy stałych mieszkańców szklarni – świnki morskie, papugi  i pająki kątniki.

Te ostatnie obejrzeliśmy pod mikroskopem w drugiej części lekcji. Było zupełnie jak
w wierszu Zbigniewa Herberta „Pan od przyrody”…

Pani Magdalena Zawadka (znana również jako Madeleine Orchid) wprowadziła nas „przez złoty binokular w intymne życie naszego pradziadka pantofelka (…) i wszystko rozśpiewało się dokoła”.

Przygotowaliśmy preparaty. Następnie pod mikroskopem zobaczyliśmy, że woda
to środowisko dla niezliczonej ilości „mieszkańców” (podobno łyżka oceanu zawiera ich
aż ok. 2000). Czego tam nie ma – nicienie, eugleny, hordy bakterii, a niekiedy okrzemki, które potrafią świecić na niebiesko!

Wróciliśmy do domu ucieszeni, że mieszkamy na błękitnej planecie, która nazwę zawdzięcza właśnie obecności wody – jednemu z wielu cudów natury.