Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3134609
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni
  • Jadłospis

SANEPID_profilaktyka wszawicy

Szanowni państwo,

 

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim przesyła w załączeniu materiały edukacyjne dot. profilaktyki wszawicy.

 

Jesienią, wraz z nowym rokiem szkolnym w placówkach szkolno-wychowawczych pojawia się problem wszawicy. W naszym kraju od wielu lat nie występują przenoszone przez wszy niebezpieczne choroby zakaźne takie jak dur czy dżuma, dlatego wszawica nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych. Tym samym nie jest już objęta działaniem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nie znaczy to, że nie należy z nią walczyć. Sama obecność wszy we włosach dorosłego czy dziecka jest uciążliwa, grozi zakażeniem wszawicą innych, zdrowych osób, zaś swędzenie, wywołane toksynami wpuszczanymi do krwi przez wszy, może być źródłem nadkażeń skóry.

Biorąc pod uwagę wspomnianą sytuację, bardzo ważne jest wczesne rozpoznawanie i właściwie reagowanie na pierwsze objawy zakażenia. Działania profilaktyczne w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i wychowawcami/opiekunami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną. Obejmuje ona systematyczną akcję oświatową (pogadanki, materiały informacyjne: ulotki, broszury itp.) skierowaną do dzieci i młodzieży oraz rodziców. Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice dotkniętego problemem dziecka, powinni również uczciwie poinformować dyrekcję oraz rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie - zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Zapewnienie warunków organizacyjnych do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych jest obowiązkiem dyrektora placówki zgodnie z art.39 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Więcej informacji związanych z wszawicą znajdziecie Państwo także na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wszawica